Haber DibimdeAşk ile

Aşk ile
707
15 Şubat 2021 - 13:52

İçerde…
Oturma düzenleri taraftarlarınca belirlenmiş, kürsülerinin önlerine sözde makamlarına göre kitaplar, kalemler konulmuş.
Dışarıda…
Hava puslu, toplanan mazlumlar içerden çıkacak neticeyi beklemekte. Çünkü onların yaşamını yarının bugünü arattığı günlere denk getirmiş Allah. Zinanın makul, dedikodunun mağdur olduğu, sevginin yok nefretin var olduğu bir yaşama denk getirmiş. Gayret eden mi yokmuş o dönemde? Varmış elbet ama onlarda her şeyinden geçmişlerde bir kendilerinden geçememişler. Onları da doğuran kısrak utanmış!

İçerde…
Hak ve batıl taraftarları kıyasıya bir münazaraya girişeceklerdir. Batıl taraftarlarından biri çıkmış ortaya. İsmi ‘fitne’ imiş. Ortaya çıkmasıyla ortalığın karışması bir olmuş. At izlerini silip it izlerini yazmış kâğıtlara. Batıl taraftarlarında sevinç çığlıkları hemen baş göstermiş. Hak tarafında olanlar hemen ‘sevgi’ yi çıkarmışlar önlerine. ‘Sevgi’ kâğıtlara değil batıl taraftarlarının yüzlerine bakmış çünkü bir toplum fitneyi ancak sevgiyle önleyebilirmiş. Öyle de olmuş. Bu sefer sevinme tarafı hak tarafında olanlarda imiş.

Batıl tarafı uzunca düşünmüş. Onlar düşünürken ‘öfke’ atlayıvermiş meydana. ‘Öfke’ymiş ya taraftarlarını bile dinlememiş. O kadar hızlı çürütmüş ki ‘sevgi’nin tezlerini herkesin gözünü kör edivermiş. Sevgi öfke karşısında pek bir varlık gösterememiş. Münazara şiddetlenmiş. Hak taraftarları kendi aralarında istişare yapmış. Oradan ‘hakikat’ baş göstermiş. O’nu ancak ehli anlarmış ya. ‘Öfke’nin karşısına çıkınca ayna olmuş, ‘Öfke’ kendini görmüş. Dayanamamış ilim meydanında çünkü hiçbir ilim ‘hakikat’ ilmi karşısında ayakta duramazmış.

Hak taraftarları sevince boğulmuş, öyle ki şevk-i vegaları dışarıdaki mazlumların içini ısıtmış. Ama öyle biri kalkmış ki ilim meclisinde, kendisi batıl tarafında olmasına rağmen kendi taraftarlarının bile içleri ürpermiş. ‘Emmare de olan nefis’ miş bu. ‘Nefsi emmare’ öylesine mağrurmuş ki ‘hikmet’ ile münazaraya girmek bile istememiş, ‘kazanan benim’ demiş. Ve öyle de olmuş. Batıl tarafı artık münazaranın sonra erdiğini ve kazandıklarını düşünmüş çünkü ‘nefsi emmare’ de insan, insan gibi olmazmış, Allah ona insan diye bakmazmış, öyle bir illetmiş o. Dışarıda mazlumlar gelen çığlıkları duyunca birer birer ümitlerini kesmişler. Çünkü bu hak taraftarlarının son kalesi imiş.

Nihayet hak taraftarları da münazaranın aleyhlerinde bittiğini düşündükleri an kapıda bir genç belirmiş. Çünkü yaşı kaç olursa olsun her zaman onsekiz’lik delikanlıymış O. Öyle bir arzı endam eylemiş ki meclise kendisi içerideyken dışarıdakilerin gözyaşını silivermiş ilkten. Batıl taraftarları bile O’na bakarken karanlık yüzleri aydınlanmış, bir tek ‘nefsi emmare’ boyun eğmiş çünkü çirkinin güzelden alacağı ilk intikam ona bakmamak olacakmış. Artık hakkı savunanlar değil bizatihi hak gelmiş. Çünkü O; Aşk’mış.

“Aşk ateşi her şeyi süpürür temizler. Başka ateşe benzemez. Külün bile kalmaz”
(Beylerbeyi Bayburdi Hz)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
4 ADET YORUM YAPILDI
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
fernuseŞubat 15, 2021 / 2:49 pmCevapla

aşk olsun sana da . öyle diyordu ya aşkın girdiği vücuttan nefsi söküp atabilecek yüzlerce ere sahibim

adminŞubat 15, 2021 / 2:57 pmCevapla

HARİKA BİR YAZI

Ayşe NurŞubat 15, 2021 / 8:48 pmCevapla

Harika bir yazı olmuş , emeğinize sağlık.

Mehmet Burak MuştuŞubat 16, 2021 / 5:54 amCevapla

Kaleminize, gönlünüze sağlık… Ne güzel bir yazı bu böyle… Şu soğuk kış günü içimizi ısıttı

2019 - 2021 © Haberdibimde.com Tüm Hakları Saklıdır. kznfrm

firma rehberisakarya firma rehberi