NETFIBER-INTERNET-SAGLAYICI

DİL SADECE BİR ANLAŞMA VASITASI DEĞİLDİR - Haber DibimdeHaber Dibimde

27 Eylül 2021 - 13:47

DİL SADECE BİR ANLAŞMA VASITASI DEĞİLDİRDİL SADECE BİR ANLAŞMA VASITASI DEĞİLDİR
Son Güncelleme :

17 Ocak 2021 - 9:48

sakaryaweb

Büyükşehir meclis toplantısında söz alan Turgut Babaoğlu Türkçe’nin korunması hakkında konuştu.

Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, Büyükşehir Belediyesi Ekim ayı meclis toplantısında Türkçe’nin korunması ve yaygınlaştırılması için meclise öneri sundu. Büyükşehir meclisinde konuşan Başkan Babaoğlu, dilin kültürümüz ve kimliğimiz açısından önemli bir gösterge olduğunu söyledi. Babaoğlu, “Dil sadece bir anlaşma vasıtası değildir. Dilimiz aynı zamanda, kültürümüzün ve değerlerimizin nesilden nesile, kuşaktan kuşağa aktarılmasını sağlayan bir vasıtadır. Eğer bu vasıtayı koruyup geliştiremezsek bu topraklardaki hayatımızı sürdürme imkanımız yoktur. Daha önce bu topraklarda konuşulan birçok dil bu gün unutulup gitmiş; ölü diller, kayıp diller arasındaki yerlerini almışlardır. Hititçe, Firikçe, Sümerce, Urartu dili ve Likçe gibi. Hatta bunlara Rumca ve Yunanca’yı da ekleyebiliriz” dedi

Mekan ve işyeri isimlerini kaybettiklerini anlatan Babaoğlu, “Tabelalar hiçbir dönemde bu kadar kirlenmedi. Büyük şairimiz Yahya Kemal’in, ‘Türkçe ağzımda anamın ak sütü gibidir’ dediği, Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın ‘Türkçem benim ses bayrağım..’ dediği Türkçemizi tabelalarda ve işyeri isimlerinde kaybediyoruz. Atalarımız bu toprakları bizlere vatan yaparken fethettikleri yerlerin isimlerini de Türkçeleştiriyorlardı. Nasıl mı? Sangarius’u Sakarya yaparak, Simirna’yı İzmir yaparak, İkoniya’yı Konya yaparak, Ayanikolala’yı İnegöl yaparak.Peki biz ne yapıyoruz.  Şehrin dört bir yanı yabancı işyeri isimleri ile doldu. Hatta işyerlerine yabacı isim vermek günümüzde moda oldu. Avrupa’da gurbetçilerimiz açtıkları işyerlerine Türkçe isimler vererek dilimize sahip çıkarken, bizim buradaki duyarsızlığımızı nasıl izah edeceğiz” diye konuştu. Dilimizin ve milletimizin itibarını korumak, tabela ve işyeri isimlerini Türkçeleştirmek amacı çalışma içinde olduklarını söyleyen Başkan Babaoğlu, meclise 5 maddelik öneri sundu.

İŞTE MADDELER 

1-Bu konuda önce kamuoyunu bilgilendirecek ve bilinçlendirecek toplantı ve duyurular yapmak,
2-Görüntülü ve yazılı medyanın desteğini sağlayacak girişimlerde bulunmak,
3-SAÜ Eğitim Fakültesi Türkçe Bölümü ve Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümleri ile iş birliği yapmak,
4-Büyükşehir Belediyesi olarak, “Kamuya Açık Alanlarda İlân, Reklâm ve Tabela Yönetmeliği” hazırlayarak bu konuda yasal hazırlık yapmak,
5-Hukukî bir engel yoksa, İlçe Belediyelerinin elinin güçlenmesi için iş yeri açma ve çalışma ruhsatı verirken Büyükşehir Belediyemiz tarafından, konu ile ilgili hazırlanacak yönetmeliğe “İş Yeri adının Türkçe olması” hususunda bir madde ilâve edilmesi.

DİL SADECE BİR ANLAŞMA VASITASI DEĞİLDİR
sakaryaweb reklam3 799x90

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
sakaryaweb reklam4 350x250
sakaryaweb reklam5 350x250

sakarya-gunduz-cocuk-bakim-evi-ve-cocuk-kresi1