EMEP; Ücretler azalıyor, Emekçinin ekmeği küçülüyor - Haber DibimdeHaber Dibimde

27 Kasım 2021 - 23:04

EMEP; Ücretler azalıyor, Emekçinin ekmeği küçülüyor

EMEP; Ücretler azalıyor, Emekçinin ekmeği küçülüyor
Son Güncelleme :

25 Kasım 2021 - 8:53

‘Ücretler eriyor halkın ekmeği küçülüyor’

Emek Partisi İl Başkanı Tuncay Demirtaş, döviz kurlarındaki artış nedeniyle ücretlerin eridiğini ve halkın ekmeğinin küçüldüğünü belirterek, “Sessiz kalmayalım. Haklarımız için birlikte mücadele edelim” dedi

Emek Partisi İl Başkanı Tuncay Demirtaş, döviz kurlarındaki artış nedenişle yazılı bir açıklama yaptı. Türk lirası dolar karşısında eridikçe işçilerin, emekçilerin cebindeki paranın da eridiğine dikkat çeken Demirtaş, “Alım gücü düşüyor, halkın sofrasındaki ekmek küçülüyor. Eylülden bu yana TL dolar karşısında %40 değer kaybetti. Dolar arttıkça, her sabah biraz daha fakirleşmiş olarak uyanıyoruz. Sadece fakirleşmiyoruz aynı zamanda sırtımızdaki borç yükü de artıyor. Emeklilere, kamuda çalışan işçilere ve emekçilere verilen zamlar daha ilk günden eridi. Küçük esnaf siftah yapamaz duruma geldi.

 

DÖVİZ VE FAİZ KISKACI

Borcu borçla kapatıyoruz. Ekim ayı itibariyle icra dairelerinde bekleyen icra dosyası 23 milyona yaklaştı. Sadece işçiler, emekçiler değil ülke ekonomisi de borç batağında. Dolar arttıkça borçta artıyor. Borç arttıkça işçi emekçi kitlelerin sırtındaki yük daha da ağırlaşıyor. Döviz ve faiz kıskacında paranın değerinin her geçen gün erimesi halk için mutlak yoksulluğa, açlığa sürüklenmek anlamına gelirken, başta yandaşlar olmak üzere büyük sermaye için spekülasyon, rant ve vurgunun büyümesi demektir.

 

İNŞAAT ŞİRKETLERİ

AKP Genel Başkanı Erdoğan “biz yolumuza devam edeceğiz” derken bu yolsuzluk, bu yoksulluk düzeni, bu zengini daha zengin fakiri daha fakir eden politikalar devam edecek demektedir. Erdoğan “ekonomide kurtuluş savaşı veriyoruz” dese de ne ülke ne de milyonlarca işçi emekçi umurunda değildir. Onun verdiği savaş, kurduğu tek adam düzeni için çalışan ve üçer beşer maaş alan bürokratların cebi, bu iktidardan nemalanan havuz medyası, ihaleler yoluyla servetine servet katan inşaat şirketleri ve tekelci sermaye güçlerinin çıkarlarını koruma savaşıdır.

 

KURTULUŞ SAVAŞI VURGUSU

Mevcut koşullarda bir kurtuluş savaşına ihtiyaç vardır. Oda tek adama yönetimi ve onun sömürü, yağma ve baskı politikalarına karşı verilecek olan hak ve özgürlükler savaşıdır. Birkaç ay önce toplu sözleşmelerde aldığı zam şimdiden yok olan kamu işçileri ve emekçileri, emekliler, açıklanan TİS taslağı ile istedikleri zammı alamadan eriyen metal işçileri; TİS görüşmelerine başlayan cam işçileri, tarım kredi ve bankaların olan borçları nedeniyle traktörüne, malına mülküne haciz gelen üretici köylüler, bilcümle işçiler ve emekçiler bu gidişe dur demelidir.

 

SEÇENEKSİZ DEĞİLİZ

Ne “bekleyin ekonomiyi düzelteceğiz” diyenler, ne de “bekleyin biz gelince düzelecek” diyenler çare değildir. Seçenek işçi emekçi, üretici halkın birleşik mücadelesidir. Halkın sırtına yüklenen milyarlarca borç yüküne karşı emek meslek örgütleri, halk kitleleri bu gidişe dur diyerek, hayır demelidir. Krizden çıkışın ağır faturasını ödemeyi reddedip, İş, ekmek, özgürlük talepleri için hep birlikte mücadele etmeliyiz.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.