Haber DibimdeErteleme Hastalığı

Erteleme Hastalığı
386
22 Mart 2021 - 11:13

Erteleme: Mantıklı ve geçerli bir nedeni olmaksızın bir görevi yerine getirmeyi veya başlanmış bir işi tamamlamayı ileri bir tarihe öteleme. Latince proscrastinare,  İngilizcede ise proscrastination denir.

 

Ödevlerin son teslim gününe kadar yapılmaması, sınav tarihi arifesine kadar ders çalışılmaması, bekleyen projelerin, yapılacak ziyaretlerin, ajandanı ve zihnini meşgul eden ama seni yerinden bile kıpırdatmayan notların… Bir yazı ilginizi çekti ama “daha sonra okurum” diyerek not aldınız veya bir yazıyı okumanız gerekirken başka bir işle uğraşmaya başladınız! Neden? Çünkü erteleme hastalığında görev direkt reddedilmez ileri bir tarihe ötelenmek istenir. Eğer görevler kesin bir şekilde reddedilse insan şüphesinden, zaafından uyanıp “ben ne yapıyorum böyle?” deyip o zaafından kurtulabilir. İnsan işte, değerliyi gözünün görebileceği büyük şeylerde arar ama hayatına yön veren küçük şeyleri kaçırır. Unutmayın bir çivi ile başlayıp nal ile devam eden ve nihayetinde ülkenin kaybedilmesine sebep olan şeydir zaaf.  İnsan kendine yalan söyleyemez ama kendini kandırabilir, en kolayı da:  “daha sonra yaparım” demesidir gelmeyecek yarınlar için.

 

Peki, buradan yola çıkarak erteleme bir zaman yönetimi problemidir diyebilir miyiz? Hayır. Çünkü görüldüğü üzre erteleme bir duygu yönetimi problemidir.

 

Namaz kılarken bile en çok zorlanılan namaz sanıldığı gibi sabah namazı değil yatsı namazıdır. Çünkü imsağa kadar ertelemenizi bile tehir edebileceğiniz bolca vaktiniz vardır.

“Erteleyenler helak olmuştur” (Hadis-i Şerif)

 

Çözümü…

Büyüklerimizin yüzyıllardır hamurumuza mayaladığı öğreti: ânı yaşamak. Şimdinin hakkını vermek. Kendisine: “Sizce insanların en şaşırtıcı davranışları hangileridir?” diye sorulan Platon bu davranışlardan birisi için şu cevabı verir: “İnsanlar yarınlar için endişe ederken, bugünü yaşamayı unuturlar; böylece ne bugünü ne de yarını gerçekten yaşarlar.”

 

Bu demî Ahmet başa tâc eyledi

Bu dem ile seyrî mîrac eyledi

Bu dem ile yedi kez hac eyledi

Dem bu demdir dem bu dem.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
1 ADET YORUM YAPILDI
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Sinem gülerMart 22, 2021 / 7:54 pmCevapla

İhtiyaca binaen oldu yine ömer

2019 - 2021 © Haberdibimde.com Tüm Hakları Saklıdır. kznfrm

firma rehberisakarya firma rehberi