- G:

DEVA PARTİSİ KADIN EYLEM PLANINI AÇIKLADI

DEVA Partisi Sakarya İl Kadın Çalışmaları Başkanı Av.Hayrunisa Nur Gökçe Dursun yaptığı açıklamada; “Genel Başkanımız Ali Babacan tarafından açıklanan Kadına Eylem Planı ile DEVA Partisi’nin eylem planlarının sayısı 19’u buldu.

mask

DEVA Partisi Sakarya İl Kadın Çalışmaları Başkanı Av.Hayrunisa Nur Gökçe Dursun yaptığı açıklamada; “Genel Başkanımız Ali Babacan tarafından açıklanan Kadına Eylem Planı ile DEVA Partisi’nin eylem planlarının sayısı 19’u buldu. Ülkemizin, Sakarya’nın tüm demokrat kadınlarını hakkın, adaletin, özgürlüğün yanına davet ediyoruz. DEVA Partisi’ne davet ediyoruz.” dedi.

2/16
“KADINLAR MUTLU, ÖZGÜR VE EŞİT OLMALI” mask

“KADINLAR MUTLU, ÖZGÜR VE EŞİT OLMALI”

DEVA Partisi Sakarya İl Kadın Çalışmaları Başkanı Av.Hayrunisa Nur Gökçe Dursun şu ifadeleri kullandı: Genel Başkanımızın ifade ettiği gibi, ‘Kadınların mutlu, özgür ve eşit olmadığı yerde kimsenin yüzü gülmez” dedi. Dursun açıklamasında; DEVA’da kadınlar üzerinden siyaset yapılmaz. Biz de siyaset kadınlar için yapılır. Eşitlikçi siyaset vardır. Siyasette artçı değil, öncü olmak için Ülkemizin ve Sakaryamızın tüm kadınlarını DEVA Partisi’ne davet ediyoruz.”

3/16
‘BAŞÖRTÜSÜ DÜZENLENMESİ ŞİMDİ Mİ AKLINIZA GELDİ?’ mask

‘BAŞÖRTÜSÜ DÜZENLENMESİ ŞİMDİ Mİ AKLINIZA GELDİ?’

“Belli ki seçimi kaybedeceğini anlayanlar ‘Türkiye’yi kadınlar üzerinden kutuplaştırırsam kazanır mıyım’ derdine düşülmüş. Soruyorum; başörtüsü ile ilgili düzenlemeler beş dönemden, 20 yıldan sonra şimdi mi aklınıza geliyor? Seçime 3-5 ay kala mı aklınıza geliyor? 28 Şubat’la mücadele edeceğim diye destek alanların yüzleri 20 yılın sonunda kadınların başörtüsünü, ‘siyasi pas almak’, ‘siyasi gol atmak’ konusu haline getirirken hiç mi kızarmıyor?”

4/16
‘REJİM TARTIŞMALARI HEP KADIN ÜZERİNDEN YAPILDI’ mask

‘REJİM TARTIŞMALARI HEP KADIN ÜZERİNDEN YAPILDI’

“Ülkemizde başörtüsü hakkı, muktedirlerin baskı aracına dönmüştü. Anayasada ve yasalarda hiçbir yasak olmamasına rağmen, hukuk tanımayanlar kadınlara zulmetmişti. Kadınlar en temel haklarından mahrum bırakılmışlardı. Niçin? Çünkü ülkemizde rejim tartışmaları hep kadın üzerinden yapıldı.”

5/16
'‘KADINLARIN YERİ EVİDİR DEDİLER, OKULA ALMADILAR İŞE ALMADILAR’ mask

'‘KADINLARIN YERİ EVİDİR DEDİLER, OKULA ALMADILAR İŞE ALMADILAR’

“‘Başında örtü var’ dediler, okula almadılar. ‘Kadının yeri evidir’ dediler, işe almadılar. ‘Kadın çocuk bakar’ dediler, siyasete almadılar. Ama yeter, gerçekten yeter. Yarınların Türkiye’sinde böyle bir şey görmek istemiyoruz. Kadınların mutlu, özgür ve eşit olmadığı yerde kimsenin yüzü gülmez. Kadına değer veren toplumların geliştiği, güçlendiği aşikardır. Toplumumuzda kadının yeri saygındır. Bu saygınlığı yere düşürmek isteyenlere, kadını toplumun dinamikleri dışında tutmaya geçit vermeyeceğiz.”

6/16
‘KADININ MÜCADELESİ TÜRKİYE’NİN KALBİNE KAZINACAK’ mask

‘KADININ MÜCADELESİ TÜRKİYE’NİN KALBİNE KAZINACAK’

“Kadının siyasi ve ekonomik gücüne güç katmaya hazırlanıyoruz. DEVA Partisi’yle birlikte siyasette ve toplumun her alanında kadınların müzakereci, akılcı ve barışçıl tavrının hâkim olmasını isteyerek yola çıktık. Kadın mücadelesi, Türkiye’nin kalbine kazınacak.”

7/16
 “Ne zaman kadına şiddet söz konusu olsa ‘Kimlerdenmiş? Üzerinde ne varmış? Saat kaçmış? Neredeymiş?’. Sorular bunlar. Ya sana ne kardeşim. Şiddet var mask

“Ne zaman kadına şiddet söz konusu olsa ‘Kimlerdenmiş? Üzerinde ne varmış? Saat kaçmış? Neredeymiş?’. Sorular bunlar. Ya sana ne kardeşim. Şiddet var

‘SAAT KAÇTA NEREDEYMİŞ? ÜZERİNDE NE VARMIŞ? SANA NE KARDEŞİM!’

8/16
“‘YOKLUKTAN ÇOCUĞUMU OKUTAMIYORUM’ CÜMLESİNE TAHAMMÜLÜMÜZ YOK!” mask

“‘YOKLUKTAN ÇOCUĞUMU OKUTAMIYORUM’ CÜMLESİNE TAHAMMÜLÜMÜZ YOK!”

“Bizlerin, bu ülkede ‘Yokluktan çocuğumu okutamıyorum’ cümlesini duymaya tahammülümüz yok. Çocuğun yeri kreşidir, okuludur. İhtiyacı olan ailelerin çocuklarına nakit destek sağlamak zorundayız. Eğitim için gereken masrafları ihtiyacı olan her çocuk için çıkaracağımız bir karta eğitim yılı başında yükleyeceğiz.”

9/16
‘DÜNYA ÇAPINDA BİLİM ADAMLARI YETİŞTİRECEĞİZ’ mask

‘DÜNYA ÇAPINDA BİLİM ADAMLARI YETİŞTİRECEĞİZ’

“Kreşten mezuniyetine, iş hayatından emekliliğe kadar özel bir prizmadan bakmak gerekiyor. Kız çocuklarının her alanda yükselmeleri için elimizden geleni ardımıza koymayacağız. Emin olun; dünya çapında bilim kadınları yetiştireceğiz.”

10/16
‘KADINLARIN İŞ BULAN DEĞİL İŞ KURAN İNSANLAR OLMASINA ÇALIŞACAĞIZ’ mask

‘KADINLARIN İŞ BULAN DEĞİL İŞ KURAN İNSANLAR OLMASINA ÇALIŞACAĞIZ’

“Kadınların sadece ‘iş bulan’ değil, ‘iş kuran’ insanlar olmasıyla ilgili de özel bir gayret gerek. Kadın girişimciyi, üreticiyi, esnafı, zanaatkarı destekleyeceğiz. Satış yaparak para kazanmaları için her türlü imkânı zanaatkâr ve girişimci kadınlara sağlayacağız. Çünkü kadın varsa çözüm var. Kadın varsa kalkınma var. Kadın varsa bereket var.”

11/16
‘KADINA MOBİNGDE ÇOK CİDDİ BİR DURUŞUMUZ VAR!’ mask

‘KADINA MOBİNGDE ÇOK CİDDİ BİR DURUŞUMUZ VAR!’

“Kadınlar ile erkekler aynı işi yaptığı zaman gelirde farklılık oluşuyor. ‘Eşit işe eşit ücret’ anlayışına göre tedbir almak zorundayız. Lafta bırakamayız. Ayrıca kadının iş yerinde maruz kaldığı mobbing gibi durumlarda çok ciddi duruş gerekiyor. Bu da bir siyasi duruş meselesi.”

12/16
‘KREŞ AÇMAYANA, SÖZLEŞME YAPMAYANA YAPTIRIM UYGULAYACAĞIZ.’ mask

‘KREŞ AÇMAYANA, SÖZLEŞME YAPMAYANA YAPTIRIM UYGULAYACAĞIZ.’

“İşletmelerin kendi çalışanları için kreş açmalarını veya bir kreşle anlaşmalarını teşvik edeceğiz. Kreş açmayan ya da açık kreşlerle sözleşme yapmayan iş yerlerine de yaptırımlar uygulamak durumunda kalacağız.” İfadelerini kullandı.

13/16
‘ALTILI MASA ÇATLADI DEDİKODULARINA PRİM VERMEYİN’ mask

‘ALTILI MASA ÇATLADI DEDİKODULARINA PRİM VERMEYİN’

Kadın Eylem Planının Genel Merkezde açıklanması sonrası, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, gazetecilerin sorularını cevaplarken, altılı masaya ilişkin sorulan soruları, “‘Altılı Masa çatladı, dağılacak’ dedikodularına hiç prim vermeyin. İktidarın tek alternatifi altılı masadır. Altılı masayı güçlü tutmak ve başarıya ulaştırmak ortak hedefimiz olmalıdır. Eğer altılı masadaki partilerin bireysel iddiaları varsa bu iddialarını çoktan yapmaları, denemeleri gerekirdi. 2018'de denendi, hezimet meydana geldi. Bu tartışmaları yapanlara ‘2018'e bakın, ders alın. Aynı hataları tekrar etmeyelim’ diyorum. Ortak aday ve politika setiyle hep beraber seçime hazırlanalım” diye yanıtladı.

14/16
‘KADINDAN SORUMLU BAKANLIK KURULACAK’ mask

‘KADINDAN SORUMLU BAKANLIK KURULACAK’

Eylem planının ayrıntılarını Genel Merkezde DEVA Partisi Kadın Politikaları Başkanı Elif Esen paylaşırken, Esen: Altılı masada ortak kararımız kadından sorumlu bakanlığın kurulması yanında, Merkezi yönetim ve yerel yönetimlerde cinsiyete duyarlı bütçeleme anlayışını uygulayacağız. Kadının sosyal hayatta var olabilmesinin önünü açacak önemli bir etken de bakım ve kreş desteğimiz olacak” dedi.

31 Ara 2022 - 11:58 Sakarya/ Adapazari- Siyaset

Mahreç  Civan Mert Kırcı


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Dibimde Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Dibimde hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Haber Dibimde editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Dibimde değil haberi geçen ajanstır.