Haber DibimdeGENÇLERİN SİYASETE BAKIŞI

GENÇLERİN SİYASETE BAKIŞI
532
03 Mayıs 2021 - 13:54

Gençlerin siyasetle ilgisi üzerine biraz konuşmak lazım. Siyasetin içinde bulunan birisi olarak, özellikle Türkiye’de genç nüfusun yüksek olduğu bir ülkede gençlerin siyasete katılımı oldukça düşük. TÜİK verilerine göre gençlerin yalnızca %10’u bir siyasi partiye üye. Peki bir insanın siyaset yapmasının tek yolu üyelik veya klasik yöntemde partiler mi? Eskiden olsa, siyaset yalnızca bu şekilde yapılır derdim. Ancak günümüz yeni siyaseti bir şekilde ortaya çıkardı.

 

Türkiye’de siyaset maalesef her dönem tehlikeli olarak görüldüğü ve tarihimizde demokrasinin birçok defa yara aldığı dönemler olduğu için insanların siyaseti  kötü bir alan olarak yorumlaması aynı oranda düşüyor. Dürüst insanların siyasette olmadığı bir düzende zaten bundan başka bir yol düşünülemez. 1980 öncesi siyaset maalesef sokak kavgaları ve bilgi sahibi fikirlerin değil sadece sloganik bir siyasetin sonuçları olarak bizi günümüze getirdi. Bugünün sorunlarını geçmişe bakarak bulmak çok zor değil. Peki “Yeni Siyaset” nedir?

 

 

Yeni siyaset artık sosyal medya üzerinden yönetilen ve sadece belirli konularla değil, toplumu direkt ilgilendiren alanlar üzerine yapılıyor. Örneğin; sokak hayvanlarına yardım, yerel konulara dikkat çekme, çevresel sorunlar gibi konularda gençlerin birlikte hareket etmesi sosyal medya üzerinden daha kolay. Bunu gören siyasi partiler, bu sosyal aktiviteleri daha diri tutmaya ve yeni siyasete ayak uydurmaya çalışıyorlar. Siyaseti sadece klasik anlamda değil, yeni siyaseti kullanarak devam ettirmek önemli. Sadece bunlar, gençlerin siyasete girmesi için yeterli değil. Siyasetten uzak duran gençlerin bir diğer nedeni siyasetin içerisinde yer alan insanlara, para amaçlı orada bulunan, “çıkarcı” biri gibi bakılması. Pek haksız sayılmazlar, ne de olsa siyaseti bir amaç uğruna toplumun çıkarı için yapanlar kadar, para odaklı bir meslek olarak gören insanlar da mevcut. Son yaşadığımız olaylar buna örnek. İnsanlara bir amaç doğrultusunda siyaset yapmayı, politika üretip fikirler üzerine tartışmayı anlatmamız, bu siyasi kültürü kurmamız lazım. Yoksa siyaset alışveriş mantığında ilerlediği sürece kazanan yalnızca “çıkarcı” kesim olacak. Siyaset sadece bu değil. Toplumu ilgilendiren olaylara özellikle gençlerin tepki göstermesi gerekir ve doğaldır.

 

Gençler bir toplumun en fazla hareket edebilen grubudur. Gençlerimizden korkmamalıyız. Slogan olarak “gençler bizim yarınımız” demek başlı başına gençlere rol biçmek anlamına gelir. Bir genç olarak bu ülkenin yarını olduğumuz kadar bugünü olduğumuzu düşünüyorum. Bana eskiden beri söylenen, “ileride hobi olarak yaparsın” sözü içi boş bir sözdür. Çünkü, ileride zaten eleştirdiğim sorunlarla karşılaşıp, bu sorunlar çözülmez diyeceğimi bildiğim ve hareketsiz kalacağım için, hareket etmeye en müsait olduğum zaman, yani gençlik zamanı birşeyler yapmak zamanıdır. Gençlerin geçmişte bir hatası yok, bari bırakın geleceği kendilerince kurmaya çalışsınlar. Her ne zorluk olursa olsun, aslında gençlerin daha fazla sorumluluk alması için bir fırsat bu dönem. Bu vesileyle tekrar bütün gençleri ve kendini genç hissedenleri, klasik veya yeni siyasete dahil olmaya, bu ülkenin geleceği için sorumluluk almaya davet ediyorum. Evet, siyaset zor bir alan.Hele ki bugünün Türkiye’sinde. Ama söylediğim gibi en karanlık an aydınlığa en yakın zamandır. Genç bir siyaset, yeni siyaset umuduyla…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

2019 - 2021 © Haberdibimde.com Tüm Hakları Saklıdır. kznfrm

firma rehberisakarya firma rehberi