İl Başkanı Erdoğan; ‘Engelsiz Hayata Erişim’ önceliğimiz olacak dedi. « Haber Dibimde

18 Ocak 2022 - 12:53

İl Başkanı Erdoğan; ‘Engelsiz Hayata Erişim’ önceliğimiz olacak dedi.

İl Başkanı Erdoğan; ‘Engelsiz Hayata Erişim’ önceliğimiz olacak dedi.
Son Güncelleme :

04 Aralık 2021 - 10:38

DEVA Partisi İl Başkanı Mehmet Erdoğan, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesilesiyle bir mesaj yayınladı.
Türkiye’de Ulusal Engelli Veri Tabanı’na göre engelli birey sayısı yaklaşık 1 milyon 600 bindir.Ancak resmi olmayan rakamlara göre Türkiye’de engelli oranının %13 ve engelli sayısının 9 milyon olduğu düşünülmektedir. Engelli çocukların sayısı ise yaklaşık 3 milyondur.
Engelli bireyler toplum hayatında, sosyalleşmekte zorluk çekmekte, dışlanmaya maruz kalabilmekte, yeterli eğitim imkanlarına kavuşmakta, çalışma hayatına, üretime dahil olmakta güçlükler yaşamaktadır.
Gerçek şudur: Engelli birey yoktur, bütün bunları yapması engellenen bireyler vardır!
 DEVA Partisi olarak biz;
 Engelli bireyleri kısıtlayan yaşam şartlarını iyileştirecek ve onların ‘Engellenen Bireyler’ olmalarının önüne geçeceğiz.
  Engelli yurttaşlarımızın engellilik seviyesine göre almış olduğu maaşları her kademe için iyileştireceğiz.
 Evde bakım aylığı alanların genel sağlık sigortası primlerini ödeyeceğiz, varsa geçmişe yönelik borçlarını sileceğiz.
  Engellilerin; konaklama, bakım ve sağlık hizmetlerinden ücretsiz şekilde yararlanabileceği kısa süreli bakım evleri ve yaşam merkezleri oluşturacağız.
  Atamalarda ve özel sektör denetlemelerinde; engelli istihdam kontenjanlarını önceliğimiz haline getireceğiz.
 Engelli yurttaşlarımızın; toplu ulaşım araçlarına, işyerlerine,kamu binalarına, konutlara ve tüm sosyal alanlara sorunsuz erişebilmesi için gerekli olan alt yapı çalışmalarının tümünü gerçekleştireceğiz.
  Engelli erişimini sağlayabilmek için; kamuya, özel sektöre ve STK’lara ekonomik destek paketi sağlayacağız.
  Engellilerimizin hem kamuda hem de özel sektörde kolay bir şekilde iş bulmasını sağlamak için beşeri sermayelerini arttırıcı; mesleki eğitim ve sertifika programlarını düzenleyeceğiz.
  Engellilerin yararına çalışan STK’ları destekleyeceğiz.
 Engelli vatandaşlarımızın önlerindeki engelleri kaldırmak için çalışmaya, özel gereksinimli çocuklarımızın hayatlarına DEVA ve UMUT olmaya devam edeceğiz.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.