İmgelerin İhaneti - Haber DibimdeHaber Dibimde

18 Ekim 2021 - 04:49

İmgelerin İhanetiİmgelerin İhaneti
Son Güncelleme :

28 Eylül 2021 - 18:22

sakaryaweb

(Ceci n’est pas une pip e- Bu Bir Pipo Değildir)

Pipo resmi ve altında “bu bir pipo değildir” yazısı… Yazının kendisi de resme dâhildir ve resmin bir parçasını oluşturmaktadır. Zaten yazı ve resim bir bütün olunca asıl düşünce ortaya çıkıyor. Resmi gören ve altındaki yazıyı okuyan biri doğal olarak şu soruyu soracaktır: “Bu bir pipo değilse öyleyse nedir?”

 

Bir nesneye ait resimler, sözcükler, hatta zihindeki kavramlar hakikatin kendisi değil sadece temsilcileridir. Yani kopyası! Bir pipo resminden tütün dumanı çıkmaz, piponun dildeki karşılığı olan sözcükle pipoyu ağzına götüremezsin, zihnindeki pipoyu elinde gezdiremezsin. Duyu organlarının nesnelere ait dışarıdan aldığı görüntüler bir tuvale ne kadar iyi resmedilirse resmedilsin yine de onun aslı değildirler. Ama maalesef bunlar sanki o nesnelerin kendileriymiş gibi tartışılıp değerlendirilirler. Ve bunların anlamları hakkında düşünmek yerine görüntüleri etiketlenir zihnimizde, resme atfen  “bu bir pipodur” diye zihnimize etiketlendiği gibi.

 

Hiçbir resim göstermek istediğini en, boy, derinlik ve ruh olarak olduğu gibi göstermez, gösteremez. Bunun günahını da resimlere, kelimelere değil de onları bir hakikat gibi kabul eden hayalperestlere taşıtmak gerekir. Peki ya bunların günahları nedir? Çoklukta hakiki olanı aramaktır günahları. Çünkü çoklukta hakikat görünmez. Çokluk hakiki olanın tasvirindedir, tasavvurundadır. Bunun için önce soyutlama yeteneği kazanmak gerekir. Nasıl yani? Yani gördüklerinin kopyadan, gölgeden ibaret olarak kabul etmekle başlamak. Mesela bu tabloyu tasarlayan René Magritte‘nin yaptığı gibi. Diyor ki Belçikalı ressam: “Meşhur pipo! İnsanlar bunun yüzünden ne çok kınadılar beni. Ama yine de, pipomun içini doldurabilir misiniz? Hayır! Çünkü o sadece bir gösterim, öyle değil mi? Öyleyse eğer resmimin üstüne bu bir pipodur yazsaydım yalan söylemiş olurdum”

 

Eğer ki biz resme bakıp “pipo” derken bunun özünde ne kast ettiğimizi bilemiyorsak, anlamın anlamını ortaya koyamıyorsak tartıştığımız şey piponun aslı değil onun dildeki, zihindeki ve resimdeki karşılığı olacak, bedeli ise bir ömür piponun aslını tartıştığımızı zannetmek olacaktır. Şu anki eğitim sistemimizin sığılığı ve sıradanlığı gibi.

Resimler, yazılar bizzat hakiki olanı tasvir etmez ancak onu resmedenin, yazanın hakikatini tasvir edebilirler. Öyleyse ey bu yazının sonuna gelen; sen kimin gölgesi, neyin tasviri, kimin temsilisin?

sakaryaweb reklam3 799x90

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
sakaryaweb reklam4 350x250
sakaryaweb reklam5 350x250

sakarya-gunduz-cocuk-bakim-evi-ve-cocuk-kresi1