Haber DibimdeKadınlara Yönelik Şiddetin Ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi Ve Bunlarla Mücadele Hakkındaki Avrupa konseyi Sözleşmesi…

Kadınlara Yönelik Şiddetin Ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi Ve Bunlarla Mücadele Hakkındaki Avrupa konseyi Sözleşmesi…
1.163
02 Nisan 2021 - 17:04

İstanbul sözleşmesinin asıl adı: Kadınlara Yönelik Şiddetin Ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi Ve Bunlarla Mücadele Hakkındaki Avrupa konseyi Sözleşmesi…

İktidar dönemin ihtiyaçları için yasa çıkarıyor, sözleşme imzalıyor ve daha sonra gerekçe göstermeden sözleşmelerden çekiliyor, yasaları değiştiriyor. 20011’de Avrupa Birliğine şık görünecek bir hamle yapıldı. 2011’de Avrupa Konseyinde Türkiye  dönem başkanıyken İstanbul sözleşmesini hazırlayan ülkedir. Sözleşmenin atölyeleri Türkiye’de yapıldı. Sözleşme İstanbul’da hazırlandı. Dört yıl boyunca dünyada dolaştırıldı. Ülke ülke kabul ettirildi.

Cumhurbaşkanı imzalanmasında öncülük etti. Ve bu sözleşme için ülkemiz bu sözleşmede öncü rol oynamıştır. Bu sözleşme kadın erkek fırsat eşitliğidir. Bu sözleşme önemli bir adımdır dedi.

Ülkemiz adına çekince koyulmadan imzalanan bir sözleşmedir. Sözleşmeyi ilk imzalayan ülke Türkiye’dir. Diğer ülkelerin imzalaması adına öncülük etmiştir.

Oy birliği ile imzalanan bu sözleşmeden 10 yıl sonra ne oldu da gece yarısı çekilme kararı alındı?

Bu sözleşmeyi imzalamaktan onur duyan siyasiler bugün de aynı siyasilerdir. Bugün ne oldu da bu sözleşmeden çekilindi?

Peki bu sözleşme toplumsal cinsiyet eşitliği derken ne demek istiyor?

Sizin toplumsal cinsiyetten anladığınız cinsiyetsizlik mi? 10 yıl önce  bu sözleşmeyi hazırlayan kişiler toplumsal cinsiyetin tanımını kadına ve erkeğe verilen toplumsal rollerin ortadan kaldırılıp devlet tarafından kadına ve erkeğe fırsat eşitliği verilmesidir demiş.

Peki bu sözleşme geleneksel aile yapısını bozuyor mu?

Hayır, sözleşme aile tanımı yapmıyor. Ev içi şiddete karşı alınan önlemlerden evli olan ya da olmayan herkesin yararlanmasını amaçlıyor. Bu sözleşmeyi sakıncalı bulanlar evli olanın şiddetten korunmasını evlilik dışı ilişkide olan kadınların şiddete maruz kalmasını mı destekliyor?

Sözleşme eşcinselliğe özendiriyor mu?

Hayır,  Bu iddianın kaynağı 4. Maddedeki“ cinsel yönelim” ifadesidir? Bu madde aslında şunu demek istiyor: şiddet mağdurunun hakları cinsel yönelimi ne olursa olsun ayrım gözetmeden şiddetten korunması demektir. Bu madde insanları eşcinsel yapmıyor bu maddeyle herkes bir gecede eşcinsel olmayacak. Kaldı ki bugün cinsel yönelimi ne olursa olsun şiddet gören bir insana kolluk kuvvetleri yardım etmiyor mu? Şiddet mağduru koruma altına alınmıyor mu? Mahkemelerde davası görülmüyor mu?

Sözleşme evliliklerin azalıp boşanmaların artmasına mı neden oldu?

Hayır? TÜİK in 2001-2019 arası verilerine göre sözleşmeden bağımsı bir gidişat gözleniyor. Bunun sebebi sözleşme değil, toplumsal, ekonomik ve sosyal değişimlerdir.

Peki sözleşme erkekleri mağdur mu ediyor?

Hayır! Sözleşme cinsiyet gözetmeden şiddete karşı koruyucu düzenlemeler öngörüyor. Sözleşme cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ayrımı yapmaz herkesi korur.

Biz biliyoruz ki İstanbul Sözleşmesi kadını, çocuğu, erkeği herkesi şiddet mağduru olmaktan koruyan bir sözleşmesidir.

Gerekçesiz, keyfi olarak öncülüğünü ettiğiniz, ülke ülke dolaştırıp imzalattığınız ilk imzacısı olduğunuz bir sözleşmeden geri çekilemezsiniz.

Korkmuyoruz… Susmuyoruz… İtaat etmiyoruz.

Kadınlar bu sözleşmeden çekilmiyor.

Karar kadınların!

Kadınları şiddetten korumayı, şiddeti önlemeyi, ayrımcılığa karşı eşitliği savunan bir sözleşmeyi sizler tartışamaya açamazsınız. Sözleşme hakkında karar alamazsınız.

Kararı geri çek sözleşmeyi uygula!

 

SAKARYA KADIN PLATFORMU

YASEMİN HACIEYÜOĞLU

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

2019 - 2021 © Haberdibimde.com Tüm Hakları Saklıdır. kznfrm

firma rehberisakarya firma rehberi