Çorba için tekke beklenir mi?

Son yüzyılda “Tekkeyi bekleyen çorbayı içer” sözüyle kulağımızı tırmaladı tekkeler. İçerisinde hep bir eylemsizlik halinin olduğu yerler olarak propaganda edildi. Peki ya öyle miydi? Tekkeler sadece bekleyip çorba içilen, yatılan, dünya ile irtibatın kesilerek gündeme ve güncele bigâne kalınan yerler miydi?

Kocaman bir hayır.

İslam tarihinde Resulullah Efendimizin (sas) dünyasını değiştirmesinden sonra gelen Hz Ali’nin şehit edilmesiyle sıkıntılı bir dönem başlıyor: Emeviler dönemi. Bu dönemde siyasi kurum açıktan sahabe aleyhtarlığı yapmaya başlamıştı. Cami ve mescitlerde bu menfi propagandanın merkezleri haline gelmişlerdi. Öyle ki cuma namazı hutbelerinde bazı sahabe ve özellikle Hz Ali aleyhinde söylevlerde bulunuluyordu. Buna şahitlik eden diğer sahabe ve tabiinden (peygamberi görmeyip sahabeyi gören) olanlar cuma namazını kılıp hutbeyi dinlemeden mescitten ayrılmaya başlamışlardı. Emeviler’de zorla dinletmek için hutbeyi namazın önüne çekmişlerdi ki nedense bu uygulama hâlâ böyle devam etmektedir. Farz ibadetlerini cami ve mescitlerde yerine getiren sahabe ve tabiin sohbet ve nafile ibadetlerini yapmak için evlerde toplanmaya başlamışlardı. İşte dergâh ve tekkelerin temeli burada atılmıştı. Bir duruşla. Hem de öyle bir duruş ki bırakın Allah’a ve peygambere laf söyletmeyi, peygamberin arkadaşlarına bile laf söyletmemek için hutbeyi terk edecek bir duruşa sahiptiler. Bugün “Allah ile kulun arasına kimse giremez!” deyip peygamber ve Allah dostlarına itibar saldırısı yapanlara gösterilmesi gereken duruşu bu oluşum başlatmıştı.

Nedense mutasavvıfların çok uysal ve saf olduklarına dair bir inanış vardır. Belki tevazularından dolayıdır bu inanış ama en azından düşünce boyutunda bir fikir sahibidir tasavvuf ehli. Anadolu’da siyasal ve sosyal karışıklık yaşanan bir dönemde Yunus Emre Hz bizzat hizmet yapmıştır. Halktan uzak yaşayan bir Yunus değil Azerbaycan’dan Rumeli’ye kadar giden, durağan olmayan bir Yunus’tur. Fetret döneminde nefes alıp ayağa kalkmamızı sağlayan bir Mevlana’mız vardır.

Tekkelerin içerisine girip tanımadan belki hiçbir zaman inanamayacağınız bir özelliği daha vardır. En bilinmeyeni, en yanlış bilineni. O da politika ve ticaretin, alışverişin giremediği belki de tek yerdir tekkeler. Kapısından içeri girerken ayakkabılarını çıkardığın yerde nefsini de bırakmanın gerektiği daha ilk gidişinde öğretildiği yerlerdir.

Tekkede ki Müslümanların ruh halleri birbirine benzer. Çokluk içerisinde birliği aramaya tekkelerde başlanır. Herkes birbirine aşk bağı ile bağlıdır. Hâlbuki imam cemaatten ayrılsın diye imam odalarının yapıldığı camilerde bunu sağlayamazsınız. Müslümanlar gün geçtikçe birbirlerinden kopuyorlar bunun için tekkelerin bu fonksiyonu günümüzde ayrı bir önem kazanıyor. Dikkat edin tekke adabıdır: incinmeyiniz…

Günümüz gençleri kabiliyetlerine göre tasnif edilemiyor. Belki de gençlerin tembel olmasının temelinde de bu yatıyor. Kabiliyetleri dışında şeylerle uğraştıkları için hiçbir şey onların alakalarını çekmiyor, cezbetmiyor. Kabiliyetlerini toplum ile temasta kullanamadıkları için de kendilerini toplumdan dışlanmış hissediyorlar. Osmanlı’da ise tekkeler insanları kabiliyetlerine göre kabul edilme yeriydi. Osmanlı sanatçıları aletleriyle birlikte tekkeye kabul etmişler. Müzisyenler, bestekârlar hep tekke de yetişmişlerdi.

Şimdi burada tekke dediğimiz dergâh dediğimizde muhtemelen dört tarafı duvarla çevreli bir mekân hayalimizde canlandı. Peki, bizim kastımız bu muydu? Buna da kocaman bir hayır. Yukarıda hususiyetleri yaşayıp yaşatabilen iki kişinin bir araya geldiği her yer tekkedir artık. Nihayetinde dünya da gök kubbe ile birlikte dört tarafımızı sarmış. Yine bir kubbenin içerisindeyiz. Ama inanın o tekkenin âşıklarının vücutlarının maneviyatı o kubbeden daha ufak değil.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ömer Faruk Canbaz - Mesaj Gönder

#

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Dibimde Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Dibimde hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Dibimde editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Dibimde değil haberi geçen ajanstır.