B’AĞLAMA

İzninizle yazımın giriş kısmında biraz bağlamanın teknik bilgilerinden ve çeşitlerinden bahsedip, ardından büyük ozanımız Ali Ekber Çiçek’i anlatacağım sizlere.

Türk müziğinde her türlü çalgıya saz denir. Tek başına bağlama ya da saz; Anadolu’ya ait, Türk halk müziğinde yaygın olarak kullanılan telli, tezeneli bir çalgı türüdür. Yörelere ve boyutlarına göre; kopuz, cura, çöğür, dombra, ikitelli, tambura, tar gibi değişik isimlerle tanınır. Tezene denilen kiraz ağacı kabuğundan yapılmış bir mızrap ile tellere vurularak çalınır. Tekne bir kütükten oyulmuştur ve armut biçimindedir.

Kullanılan tekniğe göre mızrap (tezene) veya parmaklar ile çalınır. Parmaklarla çalma tekniğine şelpe/dövme denir. Genellikle altta iki çelik ile bir sırma bam, ortada iki çelik ve üstte bir çelik ile bir sırma bam teli olmak üzere toplam yedi tellidir. Bu temel bilgilerin hemen ardından Ali Ekber Çiçek’i anlatmaya geçiyorum.

Ali Ekber Çiçek’i ilk defa dinleyen bir kişi birden fazla çalgı sesi duyduğunu söyler. Bu sanatçının en belirgin özelliklerinden biridir. Kendine has tekniği ile iki hatta üç sazendenin işini tek başına yapar. Evet, ondan bahsetmek isteyişimin birden fazla sebebi var lakin en büyük sebebi; insana, doğaya, müziğe olan sevgisi, duruşu ve neredeyse tüm Anadolu ozanlarımızı temsili diyebilirim. Zira eserlerinde; Aşık Sıdkı Baba’yı, Aşık Veysel’i, Neşet Ertaş’ı ve nice büyük insanı görebiliyoruz. Bunun yanı sıra ozanımız; düne, bugüne ve yarına ışık tutarak, insanlığa büyük bir hizmette bulunmuştur.

Sanatçının söylemlerinden biri çokça ilgimi çekmiştir:

“Maddeye değil; insana, tasavvufa önem verdim.”

Ömrünü iki yokluk arasında sevgiyi, temiz sevgiyi, Aşk’ı aşikar edebilmek için geçiren bu büyük insan, hayatı boyunca türlü sıkıntıya maruz kalsada sesini tüm dünyaya duyurmak için ne durmuştur ne yorulmuştur.

Nitekim saçtığı tohumun bitmesini beklemeden bir başka diyara tohum saçmaya giden sanatçımız, adını da sanat tarihine altın harflerle kazıdı.

Kendi sözleriyle birkaç anısını şöyle anlatır:

– Haydar Haydar’ı Berlin Flarmoni Orkestrası ile söyledim. Şimdilerde Berlin ve Köln Flarmoni Orkestrası bu parçayı birlikte çalmak için hazırlanıyorlar.

– 83’te Colombia Üniversitesi’nde verdiğim konserde, türkülerim dinleyenleri o kadar çok etkiledi ki Üniversite bu konseri plak haline getirdi. Ardından UNESCO tarafından “Turkish Sufi Music – Folk Lute of Anatolia” (Anadolu Halk Müziği Geleneği) adlı plağım yayınlandı.

– Yine 90 senesinde Teksas, Michigan ve Wisconsin Üniversitelerinde verdiğim konserler uzun süre konuşuldu. Bu sayede hem Anadolu kültürünü hem de Türk halk müziğini tanıtma fırsatı buldum. Şu sıralar yedi türkümün öyküsü ABD’de bazı Üniversitelerde ders konusu olarak işleniyor.

Bütün bunların yanı sıra sanatçının yaptığı en güzel işlerden birisi de büyük geçişi sağlamak adına kendi gibi duruşundan ödün vermeyen özgün, vakar ve nitelikli sanatçılar yetiştirmesi oldu. Öyle ki, günümüzde birçoğunun ismi kendi isminden daha çok zikrediliyor. Sizlerin de bildiği bu isimlerden bir tanesi Erdal Erzincan’dır. Bu değerli sanatçımız için de yaşayan büyük ozanlarımız şelpe tekniğinde dünyanın kutbu olduğunu dile getirmişlerdir.

Yazımın sonlarına doğru gelirken belirtmek isterim ki; bağlama her ne kadar neşeli eserlerin icraası için de kullanılsa bile genellikle yine gerçek bir sanatçının elinde, boğazımızda ki düğümü çözen ve yoğun duygularımızı gözlerimizden süzerek düşüren bir çalgıdır.

Şimdilik sizlere sanatçının çok sevdiği ve neredeyse her konserinde söylediği “Ağlama Gözlerim” Eserinde geçen şu dizelerle veda ediyorum:

“Gurbet elde bir hal geldi başıma
Ağlama gözlerim Mevla Kerim’dir
Derman arar iken derde düş oldum
Ağlama gözlerim Mevla’m Kerim’dir”

Düş olmak: Karşılaşmak, mazhar olmak, erişmek.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cem Akkaya - Mesaj Gönder

#

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Dibimde Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Dibimde hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Dibimde editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Dibimde değil haberi geçen ajanstır.