Normalleşme hangi illerde başlayacak? - Haber DibimdeHaber Dibimde

31 Temmuz 2021 - 18:11

Normalleşme hangi illerde başlayacak?

Normalleşme hangi illerde başlayacak?
Son Güncelleme :

19 Şubat 2021 - 9:33

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı açıklamada, dört renkli risk haritasını tanıtarak düşük riskli illerin mavi, orta riskin sarı, yüksek riskin turuncu ve çok yüksek riskin kırmızı ile gösterileceğini; haritanın seyrine göre illerde normalleşme adımları atılacağını duyurdu.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 1 Mart’tan itibaren uygulamaya geçirilecek olan normalleşmeye ilişkin detayları kamuoyu ile paylaştı.Yeni normalleşmeyle birlikte kentlerde alınacak kararların risk durumuna göre belirlenmesi amaçlanırken bu süreçte iller, haftalık açıklanan vaka sayıları dikkate alınarak dört kategoride risk göstergesi kabul edilen renklerle tanımlanacak.Yeni normalleşmeyle birlikte kentlerde alınacak kararların risk durumuna göre belirlenmesi amaçlanırken bu süreçte iller, haftalık açıklanan vaka sayıları dikkate alınarak dört kategoride risk göstergesi kabul edilen renklerle tanımlanacak.

                                          

 

HANGİ RENK NE ANLAMA GELİYOR?
4 renkten oluşan risk haritasında;

MAVİ renk DÜŞÜK riskli illeri, SARI renk ORTA riskli illeri,

TURUNCU renk YÜKSEK riskli illeri, KIRMIZI renk ise ÇOK YÜKSEK riski temsil edecek. Böylelikle vatandaşlar, salgının seyrini ve yaşadıkları bölgelerdeki durumu anlık olarak takip edebilecek.Tedbirlerin uygulanması ve kaldırılması ise bu renklere göre belirlenecek. Verilerin haftalık olarak il bazın açıklanma sebebinin vaka sayısı ve tedav süreciyle alakalı olduğunu belirten Dr. Fahrettin Koca, Sabah’a yaptığı açıklamada, il bazında restoranların açılıp açılmayacağı, açılmışsa kapatıp kapanmayacağının bu verilerden yola çıkarak belirleneceğini ifade etti.

 

HANGİ İLLER NORMALLEŞECEK?
Mavi renkli yani düşük riskli illerde normalleşmenin bağlayacağı belirtilirken yüz binde 10’un altında vaka görülen illerin mavi (düşük riskli), yüz binde 11-35 arası vaka olan illerin sarı (orta riskli),yüz binde 36-100 arası vakası bulunan illerin turuncu (yüksek riskli), yüz binde 100’ün üstünde vaka seyri görülen illerin ise kırmızı (yüksek riskli) olması planlanıyor. NKARA, KONTROLLÜ NORMALLEŞME ADIMLARININ ATILACAĞI İLLER ARASINDA
Vaka sayısının normalleşme adımı atılması için bir kriter olduğunu belirten Bakan Koca, “Ankara’da vaka sayısı yüz binde 35 yani 5.5 milyon nüfusta haftalık bin 925 yani günlük 275.

Sokağa çıkma kısıtlamasının gün ve saatleri ile restoranların açılması noktasında Ankara, kontrollü normalleşme adımlarının atılacağı iller arasında yer alıyor.Şayet bir il (şu anda Hakkari, Şırnak) mavi kategoride ise restoranların açılması, hafta sonu ve hafta içi kısıtlamaların kaldırılması mümkün görünüyor.” ifadelerini kullandı. Kararların vaka sayılarındaki artış ve azalışa göre değişebileceğini belirten Bakan Koca, vaka sayılarının yükseldiği illerde önceden gevşeme uygulandıysa bile yeni kısıtlama kararlarının alınacağının altını çizdi.Bu uygulamayla birlikte vatandaşın duyarlılık ve sorumluluğunun artırılmasının planlandığını belirten Bakan Koca, vatandaşın şehriyle ilgili seyri görerek, kısıtlamayı veya esnemeyi etkileyebilecek gücve kavuştuğunu vurguladı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.